Naci Görür kimdir? Prof. Dr. Naci Görür hayatı biyografisi

 Naci Görür kimdir? Prof. Dr. Naci Görür hayatı biyografisi

Profesör Dr. Naci Görür 1947 yılında Elazığ’da doğdu. 1966 yılında İTÜ Maden Fakültesi’ne giren Profesör Dr. Naci Görür, Üniversiteyi İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Aday Adayı Bursu ile okudu. 1971 yılında Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden Y.Mühendis olarak mezun oldu. 1973 yılına kadar İTÜ’de asistan olarak çalıştı.

1973 yılında MEB’in bursu ile doktora yapmak için İngiltere’ye giden Profesör Dr. Naci Görür, London University, Imperial College, Royal School of Mines’da D.I.C. (Diploma of Imperial College), M.Phil. (Master of Philosophy) ve PhD (Doctor of Philosphy) dereceleriyle döndü.

Profesör Dr. Naci Görür 1978’de Türkiye’ye dönerek İTÜ’de çalışmaya başladı. Bu üniversitede 1983’de doçent, 1989’da profesör oldu. 1997-2000 yılları arasında Maden Fakültesi’nin dekanlığını yaptı. Sedimantoloji ve Deniz Jeolojisi konularında çalışmalar yapıp uzman olan Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye’nin sedimenter havzaları, tektoniği ve denizleri hakkında araştırmalar bulundu.

Marmara Depremi sonrası en nitelikli araştırmaları yaptı
Profesör Dr. Naci Görür 1999 depreminden sonra Marmara Denizi’nin deprem potansiyelinin açıklığa kavuşturulması için yoğun bir çalışma gösterdi ve çok sayıda ulusal-uluslar arası proje yürüttü.

Profesör Dr. Naci Görür 1983 yılında TÜBİTAK Teşvik Ödülü’nü aldı. 1997 yılında Türkiye Bilimler Akademisi’nin (TÜBA) asli üyeliğine seçildi. 2004 yılında NATO bilim ödülünü aldı.

Çok sayıda ulusal ve uluslararası kurullardaki görevlerii dışında, TÜBİTAK’da Yer, Deniz, Atmosfer Bilimleri ve Çevre Araştırma Grubu Üyeliği, Deniz Araştırmaları Koordinatörlüğü ve Bilim Kurulu Üyeliği de yaptı. 2000 yılında aynı kurumun Marmara Araştırma Merkezi Başkanlığı’na getirildi. 2003–2010 arasında yarı zamanlı öğretim üyesi olarak çalıştı. 2010 Haziran ayından itibaren öğretim üyesi olarak tekrar İTÜ’ye döndü. Prof. Görür evli ve iki çocuk babasıdır.

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın