En Uzun Gün Kaç Saat? 21 Haziran Gündönümü Nedir? Ekinoks Tarihleri Neler?

 En Uzun Gün Kaç Saat? 21 Haziran Gündönümü Nedir? Ekinoks Tarihleri Neler?

Bugün 21 Haziran güzdönümü diğer bir ifade ile en uzun gündüz günü. Dünya’nın iki yarım küresinden biri olan kuzey yarım küre bizim yaşadığımız yarım küre. Diğer yarım kürenin adı ise güney yarım küre olarak geçiyor. Kuzey yarım kürenin dönencesinin adı yengeç dönencesi, güney yarım kürenin ise oğlak dönencesi ve tam da ortada ekvator var.

Her yıl olduğu gibi 21 Haziran’da güneş ışınları yengeç dönencesine dik gelir ve en uzun gündüz yaşanır. Daha sonra gündüzler kısalmaya geceler uzamaya başlar. Güney yarım kürede ise tam tersi gerçekleşir.

Yaz Sezonu Başlıyor! 21 Haziran Yaz Gün Dönümü Özellikleri Nedir?2020 Yaz Gün Dönümü Ne Zaman?

İlgili İçerik
Yıl içerisinde bire kez yazın ve kışın gün dönümü yaşanıyor. Güneş’in en dik açıda geldiği 21 Haziran’da Kuzey Yarım Küre’de en uzun gündüz yaşanıyor. Google, bu özel gün için...

Ekinoks tarihleri neler?

21 Mart (ekinoks): Gece ve gündüz eşitliği olur, bizim bulunduğumuz Kuzey Yarımküre’de ilkbahar başlarken Güney Yarımküre sonbahara girer.
23 Eylül (ekinoks): Gece ve gündüz eşitliği olur. Kuzey Yarımküre’de yaz biter, sonbahar başlar. Güney Yarımküre’de ise bahara geçiş olur.

21 Haziran en uzun gündüz kaç saat?

Kuzey Kutup Dairesi’nde 24 saat gündüz süresi, Güney Kutup Dairesi’nde 24 saat gece süresi yaşanır. Ülkemizde en uzun gündüz vaktinin bugün en kuzeydeki Sinop ilinde yaşanacak. 21 Haziran gününde ülkemizde, yaklaşık 15 saat gündüzü yaşayacak.

 

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın