Yaz Sezonu Başlıyor! 21 Haziran Yaz Gün Dönümü Özellikleri Nedir?2020 Yaz Gün Dönümü Ne Zaman?

 Yaz Sezonu Başlıyor! 21 Haziran Yaz Gün Dönümü Özellikleri Nedir?2020 Yaz Gün Dönümü Ne Zaman?

Yıl içerisinde bire kez yazın ve kışın gün dönümü yaşanıyor. Güneş’in en dik açıda geldiği 21 Haziran’da Kuzey Yarım Küre’de en uzun gündüz yaşanıyor. Google, bu özel gün için bir doodle yayınladı. İşte Google’ın ‘Yaz Sezonu’ doodle ve 21 Haziran hakkında bazı bilgiler…

Az Gün Dönümü Ne Zaman?

Yaz gün dönümü her yıl 21 Haziran’da gerçekleşiyor.
Güneş, Dünya’nın eğik ekseni nedeniyle yıl boyunca gökyüzünde en düşük veya en yüksek noktaya ulaştığında bir gün dönümü oluşur. Dünyanın yarısı yazın gelişini ve yılın en uzun gününü kutlamak için bir araya gelirken; diğer yarısı ise kış aylarının başlangıcını yaşayacak.

Gün Dönümü Ne Demek?

En uzun gün aynı zamanda yaz gün dönümü veya yaz ortası olarak da bilinir. Gün dönümü kelimesinin kelime anlamı ise Güneşin Duruşu.

Yıl İçerisindeki Gündönümleri Ve Ekinoks Tarihleri

21 Mart Tarihi (ekinoks) : Gece ve gündüz eşit olur, bizim bulunduğumuz kuzey yarım kürede ilkbahar başlarken güney yarım küre sonbahara girer.

21 Haziran Tarihi (Yaz gün dönümü): Yılın en uzun gündüzü ve en kısa gecesinin yaşandığı zamandır. Kuzey yarım kürede yaz ayları başlarken güney yarım kürede kış ayları başlar.

23 Eylül Tarihi (ekinoks): Gece ve gündüz eşit olur. Kuzey yarım kürede yaz biter, sonbahar başlar. Güney yarım kürede ise bahara geçiş olur.

21 Aralık Tarihi (Kış gün dönümü): Yılın en uzun gündüzü ve en kısa gecesinin yaşandığı zamandır. Kuzey yarım kürede kış ayları başlarken güney yarım kürede yaz ayları başlar.

Yaz Gün Dönümünde Neler Olur?

En uzun günler sadece Kuzey yarım küreyi değil, aynı zamanda güney yarım küreyi de etkilemektedir. Bu tarihte Güney Yarım kürede kış başlamaktadır. Bu dönemde Güney yarım küre de en uzun gece en kısa gündüz yaşanmaktadır.Güneş ışınlarını yıl içerisinde alabileceği en dar açı ile almaktadır. Bu tarihten sonra Oğlak Dönencesi’nin güneyinde en uzun gölge yaşanmaktadır ve buda gölge boylarının kısalmasına neden olur.Aynı zamanda kutup dairesinde 24 saat gündüz yaşanırken, Güney dairesinde ise 24 saat gece yaşanmaktadır. Yaz gün dönümü’nde saat 12 olduğunda güneş dik bir açıyla gelir ve yengeç dönencesinde gölge boyu sıfır olur. Ülkemizde 21 Haziran’da en uzun gece Sinop ilimizde yaşanırken, 21 Aralık’ta Hatay ilimizde en uzun gündüz yaşanır.

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın