3 Büyük Şehirde Maskesiz Dışarı Çıkmanın Cezası Belli Oldu!

Ankara, İstanbul ve Bursa'da maske takmanın zorunlu hale gelmesinin ardından maske takmayacaklara verilecek ceza netleşti. Bakan Fahrettin Koca'nın Açıklamalarıyla birlikte risk ortaya çıkmıştı. Yeni Normalleşme döneminde artan vaka sayıları endişe vermeye devam ederken bu karar bir nebze de olsa yüreklere su serpti. Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'inci maddesi göre; 789 liradan 3.180 liraya kadar idari para cezası uygulanacak. Ancak uygulamada polislerin tespit ettikleri yasağa uymayan vatandaşlara 3 bin 150 lira ceza kestiği biliniyor.
 3 Büyük Şehirde Maskesiz Dışarı Çıkmanın Cezası Belli Oldu!

Covid-19 tedbirleri bağlamında Ankara, İstanbul ve Bursa’da Bilim Kurulu’nun önerisiyle toplu bulunulan kapalı mekanlar ve açık alanlarda maske takmak artık zorunlu hale geldi. Böylece maske takmanın zorunlu olduğu şehir sayısı 3 artarak 48’e yükseldi.

Ankara, İstanbul, ve Bursa’da da uygulanmaya başlanacak maske yasağının ardından yasağa uymayanlara verilecek para cezası da belli oldu. Valiliklerden yapılan açıklamaya göre maske takmama cezası, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesine göre belirlenip kesilecek. Bu kanuna göre 789 liradan 3.180 liraya kadar idari para cezası uygulanacak.

3150 Lira Ceza Kesiliyor!

Bundan Önce Covid-19 tedbirleri kapsamında dışarıda maske takmanın zorunlu olduğu şehirlerimizde kolluk kuvvetleri kurala uymayan vatandaşlara 3 bin 150 lira idari para cezası kesmişti.

Maskesiz Sokağa Çıkılamayan İl Sayısı 48 Oldu!

Covid-19 tedbirleri kapsamında maskesiz sokağa çıkmanın yasak olduğu şehir sayısı 3 artarak 48’e yükseldi. Maske kullanımının zorun olduğu iller ise şu şekilde:

İstanbul, Ankara, Bursa, Adıyaman, Afyonkarahisar, Amasya, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bolu, Burdur, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Iğdır, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Rize, Osmaniye, Sakarya, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Uşak, Yalova, Zonguldak.

Umumi Hıfzıssıhha Kanunu İse Şu Şekilde!

Umumi Hıfzıssıhha Kanunu‘nun 282. maddesinde yer alan ifadeler şu şekilde: Madde 282 | Bu Kanunda yazılı olan yasaklara aykırı hareket edenler veya zorunluluklara uymayanlara, fiilleri ayrıca suç oluşturmadığı takdirde, 2020 yılı itibariyle, 789 Türk Lirası’ndan 3.180 Türk Lirası’na kadar ceza uygulanacaktır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın