Bir İlde Daha Maske Takma Zorunluluğu Getirildi!

Maske takma zorunluluğu olan şehirlere Ankara, İstanbul ve Bursa'dan sonra Samsun da dahil oldu. Böylece maske takma zorunluluğu olan şehir sayısı 45'den 46'ya yükseldi. Pekii maske takma zorunluluğu olan iller hangileri?
 Bir İlde Daha Maske Takma Zorunluluğu Getirildi!

Ankara, İstanbul ve Bursa’da sokağa çıkarken maske takmak zorunlu olmuştu.

Alınan karara uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu 282. madde’ye göre idari para cezası kesileceği açıklanmıştı.

Sağlık Bakanlığı Dr. Fahrettin Koca, vaka sayısı yükselmelerinden sonra bazı illerimizde maske takma zorunluluğu getirildiğini duyurmuştu.

Maskesiz Sokağa Çıkılamayan İl Sayısı 49 Oldu!

Covid-19 tedbirleri kapsamında maskesiz sokağa çıkmanın yasak olduğu şehirlere Samsun da eklenerek yasaklı şehir sayısı 1 daha artarak 49’a yükseldi.

Maske Kullanımının Zorunlu Olduğu 49 İl İse Şu Şekilde:

İstanbul, Ankara, Bursa, Adıyaman, Afyonkarahisar, Amasya, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bolu, Burdur, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Iğdır, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Rize, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Uşak, Yalova, Zonguldak.

MASKESİZ SOKAĞA ÇIKMANIN CEZASI NE KADAR?

Maskesiz sokağa çıkanlar ve belirtilen önlemleri ihlal edenler hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282.maddesi uyarınca idari para cezası uygulanacağı açıklandı.

Hıfzısıhha Kanunu Madde 282: Bu Kanunda yazılı olan yasaklara aykırı hareket edenler veya zorunluluklara uymayanlara, fiilleri ayrıca suç oluşturmadığı takdirde, ikiyüzelli Türk Lirasından bin Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın