Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı?

 Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı?

Bilindiği üzere korona (COVID-19) virüsü nedeniyle hafta sonu yasakları başlamıştı. Zaman zaman hafta sonu ya da öncesi tatiller ile birleştirilen hafta sonu yasakları uzayabiliyordu. Bu durum geçtiğimiz hafta ile uzunca bir süre sonra son bulmuştu. Alınan yasak kararı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan twitter hesabı üzerinden yasağın iptal edildiğini açıklamıştı.

Peki bu hafta yani 13-14 Haziran günleri için karar ne olacak?

Bu hafta yasak ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Açıklama yapıldı takdirde sizlerle paylaşacağız.

Açıklama şu şekildeydi;

“Esasen, en son sınırlamanın ardından bu yöntemi yeniden kullanmayı düşünmüyorduk. Ancak, bir ara 700 küsurlere kadar inen günlük vaka sayısı neredeyse bini buldu. Bu olumsuz gelişme üzerine, sokağa çıkma sınırlaması tedbirini tekrar gündemimize almak zorunda kaldık.

Sağlık Bakanlığımızın önerisi ve İçişleri Bakanlığımızın genelgesi ile bu hafta sonu da 15 ilimizde sokağa çıkma sınırlaması uygulanacağı dün gece ilan edilmişti. Fakat vatandaşlarımızdan aldığımız değerlendirmeler, bizi kararı yeniden gözden geçirmeye yöneltti.

Tek amacı hastalığın yayılmasını önlemek ve vatandaşımızı korumak olan bu kararın, farklı sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacağı anlaşıldı. 2,5 aylık bir aradan sonra yeniden günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı.

Bunun için, Cumhurbaşkanı olarak, 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım. Vatandaşlarımdan, MASKE-MESAFE-TEMİZLİK kurallarına bu süreçte de titizlikle riayet etmelerini önemle rica ediyorum. “

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın