Yükseköğretim Programlarına Başvurabilmek İçin En Az Kaç Puan Almak Gerekir? Üniversiteye Girişte İstenen Puanlar Neler?

YKS maratonu bugün tamamlandı. YKS oturumlarından sonra adaylar sınav sonuçlarını merak ediyor. Sonuçların ardından tercih işlemleri başlayacak. Peki tercih işlerimleri için taban puanlar kaç? Ön lisans ve lisans taban puanları kaç?
 Yükseköğretim Programlarına Başvurabilmek İçin En Az Kaç Puan Almak Gerekir? Üniversiteye Girişte İstenen Puanlar Neler?

Yükseköğretim programlarına başvuru yapmak isteyen adaylar ön lisans için en az 150 puan almak zorunda. Lisans programları için ise 170 puan almak gerekiyor. Unutmayın bu puanları geçtiğiniz takdirde başvuru hakkınız var ancak puan sıralamasına göre yerleştirme olacağından yerleştirilmenizde kesinlik olmayacaktır.

Yükseköğretim Programlarına Başvurabilmek İçin En Az Kaç Puan Almak Gerekir?  
Yükseköğretim Programının Türü İlgili Puan Türleri Puan Koşulu
Ön lisans programlarını tercih edebilmek için TYT En az 150 puan
Özel yetenek gerektiren lisans programlarına ön kayıt yaptırabilmek için (Devlet Konservatuvarlarınm/Konservatuvarlarm lise devresi mezunlarının Konservatuvarların lisans devresine yerleştirilmesinde merkezî sınav puanı aranmaz.) TYT En az 150 puan*
Merkezi yerleştirme yapılan lisans programlarını tercih edebilmek için İlgili puan türünde En az 170 puan
* Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlarda engelli öğrenciler için (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, MR (mental retardasyon) ile “yaygın gelişimsel bozukluklar” (otizm spektrum bozuklukları (OSB), Asperger sendromu, RETT sendromu, dezintegratif bozukluklar, sınıflanamayan grupta yer alan yaygın gelişimsel bozukluklar)), engelli olduklarını belgelemeleri kaydıyla, TYT puanının 100 ve üzerinde olması gerekmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın